Jak se zbavit vaginální mykózy na vždy

Vaginální mykóza – jak se ji zbavit na vždy

Kandidóza patří k nejběžnějším a nejnepříjemnějším infekcím pochvy v životě ženy. Myslím, že většina žen zná ten pocit, když je jejich „radostnice“ svědí, pálí, kouše a valí se z nich hrudky tvarohu. Je to limitující pro osobní i intimní život. A což teprve, když ženu mykóza nechce opustit a po chvilkách klidu jede na novo a pořád do kola. Ženy trnou před každou koupelí v bazénu, byť jsou zajištěny tampónem s desinfekcí a koupání v přírodních koupalištích se zcela zříkají. Ženy mění strategie, gynekology, partnery a kandidóza je jejich věrnou průvodkyní. Jde to změnit.

Nezapomínejme na muže.  Dle některých zdrojů asi 25 procent partnerů žen trpících poševní mykózou bývá pouhými nosiči infekce, to znamená že jsou bez jasných příznaků onemocnění.

Z mého pohledu je třeba komplexní řešení. Lokální léčba a úprava jídelníčku, tato opatření se týkají obou partnerů, tedy muže i ženy.  Dále režimová opatření, problematika pánevního dna a psychosomatika.

Podívejme se na jednotlivé stavební kameny k životu bez kandidózy blíže.

1 . Změna jídelníčku

Kvasinky žijí z cukru, to znamená, že musíme nejdříve nadobro vyřadit potraviny, které kvasinky krmí – vyřadit z jídelníčku cukr ve všech formách. Změna jídelníčku je nutná pro vás i vašeho partnera.

Jsou i potraviny, které pomáhají s likvidací kvasinky ve vašem těle. Přispívají ke snížení kyselosti organismu, k přirozené detoxikaci, posilují imunitu, dodávají energii a zlepšují prokrvení organismu. Kvašené potraviny podporují tvorbu zdravé mikroflóry ve střevě

Seznam potravin, jejichž příjem je třeba eliminovat:

cukr a umělá sladidla, bílá mouka, obilniny, kvasnice, alkohol, po přechodnou dobu vyřadit ovoce, ovocné šťávy, džusy, ocet ( krom octa z jablečného moštu bez cukru), houby, mléčné výrobky krom kvašených, zelenina s vyšším obsahem škrobu – brambory, batáty, mrkev, řepa, hrášek, pastinák

Seznam potravin, které likvidují  kvasinky :

ocet z jablečného moštu, kysané zelí a jiná kvašená zelenina, kombucha, listová zelenina a zeleninové nápoje, kokosový olej, manuka med, česnek – 2 stroužky/den, chia, lněná semínka, NESLAZENÁ brusinková šťáva, kvašené mléčné výrobky ( ideálně z kozího mléka), vařená zelenina, koření – kurkuma, skořice, čaj Lapačo, extrakt z grepových jader

Dalším krokem, společným pro vás i partnera, je zavedení zelených potravin – zelený ječmen a chlorella.

Zelené potraviny jsou zásadotvorné, mají antioxidační a enzymatickou aktivitu. Přirozeně odvádí škodliviny z těla a podporují správnou funkci střeva. Přítomný chlorofyl brání zánětům a infekcím.

Zelený ječmen i chlorellu je možné užívat i v těhotenství.

Ze zkušenosti své i jiných žen mohu potvrdit jejich blahodárný vliv nejen na gynekologické obtíže. Při pravidelné konzumaci zelených potravin mykózy zcela vymizely. I u žen s chronickými obtížemi.

Doporučuji od Green Ways – u této firmy je garantována kvalita výrobků i zákaznický servis, pokud jsou produkty zakoupeny v rámci síťového prodeje.

 1. Lokální léčba kvasinkové infekce

Vaginální mykózu je třeba léčit i lokálně. Ať už s pomocí vaginálních globulí, krémů či hand made produktů. Je třeba,  aby jste, zvláště u opakujících se obtíží, léčbu podstoupili oba.

Já k léčbě využívám aromaterapii. Pokud se rozhodnete jít touto cestou, pak doporučuji, zvláště v těhotenství, konzultovat vhodné éterické oleje s aromaterapeutem.

Při léčbě kandidózy jsou vhodné tyto esenciální oleje:

Heřmánek pravý, řebříček, majoránka, kajeput, Eucalyptus globulus, levandule, geránium, rozmarýn, tee-tree, myrha, pačule, tymián linalol

Můžete je použít samostatně nebo v synergické směsi. Skvělá kombinace je geranium + levandule + tee-tree. Tyto eterické oleje jsou bezpečné i v těhotenství. Způsoby užití – koupel, masáž, lokálně. Éterické oleje vždy ředit.

O bezpečném užití éterických olejů píši v článku o aromaterapii – http://jitkablabolilova.cz/aromaterapie-vonava-cesta-ke-zdravi/


 1. Obnovení poševní mikroflory a její detoxikace

Po kandidóze a zvláště pak po opakovaných zánětech pochvy a při chronických obtížích doporučuji Scarlett – bylinná detoxikační vaginální tělíska. Je to čistě přírodní produkt, který lze užít i v těhotenství. Tělísko zavést do pochvy dle návodu na 72 hodin. Může se dostavit nepříjemné pálení, kousání, výtok. Doporučuji vydržet. Pochva se čistí, uvolňuje se poškozený epitel a mikroorganizmy.

 1. Režimová opatření

 • Spodní prádlo je vhodné bavlněné, konopné nebo bez J. Podle možnosti větrat. Spodní prádlo prát aspoň na 60 stupňů celsia, žehlit.
 • Vyvarovat se nošení silonek, těsných kalhot, legín – riziko zapářky.
 • Ručník pravidelně měnit á 2 dny, prát ideálně na vyvářku.
 • Po sprchování řádně otřít, vlhko je ideální prostředí pro kvasinky. Mýt pouze vlahou vodou, popřípadě zvolit gely pro intimní hygienu, další volbou  je mýdlo s rakytníkem a solí z mrtvého moře. Frekvence intimní hygieny tak akorát. Přílišná hygiena je na závadu – riziko vysušení pokožky, narušení vaginální mikroflóry.
 • Před a po milování je ideální se vymočit. Pokud byl nechráněný styk, pak se umýt co nejdříve po milování.
 • Při milování zabezpečit dostatečné zvlhčení – lubrikanty, zabrání vzniku mikrotrhlinek, které se mohou infikovat
 • Po použití toalety se utírejte toaletním papírem směrem od ústí močové trubice ke konečníku.
 • Vyhýbejte se parfemovaným gelům, sprejům a pudrům v oblasti genitálií.
 • Menstruační vložky, houbičky, kalíšky si měňte každé 2-4 hodiny.

 

 1. Psychosomatika

Z pohledu psychosomatiky lze výtok z pochvy vnímat jako vnitřní pláč ženy, která touží po láskyplném jednání.  Doporučuji zamyslet se nad tím, jak se cítím ve vztahu s partnerem, jak přijímám své tělo, jak vnímám a prožívám sexualitu a intimitu.  Někdy jsou v pozadí neošetřená sexuální traumata, jindy necitlivé komentáře okolí v období dospívání, či partnerova nevěra, nespokojenost ve vztahu či s intimním životem. Chronický zánět pochvy je objektívní důvod, proč se nemilovat. Plísně a houby žijí na odumřelé tkáni, ukazují, že daná oblast je bez života, odumírá.

Vše má řešení.

Být v rovnováze, dávání i přijímání ve vztahu s partnerem i mimo něj. Ujasnit si své hranice, mantinely, své touhy, přání, představy – i ty intimní. Pokud jsou přítomny emoční bloky, neošeřená traumata, či máte pocit, že se motáte v kruhu je na místě vyhledat odborníka, který vás tímto procesem provede a podpoří vás na vaší cestě k uzdravení. Vidím zde i prostor pro ženské kruhy či seberozvojové kurzy.

 1. Problematika pánevního dna

Kondice a funkčnost pánevního dna jde ruku v ruce s celým pohybovým aparátem a má vliv i na funkci pánevních orgánů. Pokud je pánevní dno v dobré kondici, pak je i v malé pánvi podpořen ozdravný proces. Vědomě se věnovat svému pánevnímu dnu je jedna z cest k uzdravení. V tomto doporučují ucelený koncept Loona dance či Školu pánevního dna Renaty Sahani Skálové. Zdravotní stav podbřišku, který symbolizuje plodnost a tvůrčí schopnosti, je také projevem kreativity, vitality a radosti ze života – to je třeba v dané oblasti podporovat. Pánevní dno si můžeme představit jako mističku, ve které jsou uloženy naše emoce – kdy jsme byly štastné, spokojené a zrovna tak tam je uloženo i to, kdy jsme byly smutné, nebo jsme se milovaly, kdy jsme nechtěly nebo upřednostnily partnera před sebou. Tím, jak své pánevní dno oživíte a podpoříte ozdravný proces, tak i vaše mistička bude plná radosti a štěstí. Jak svaly pánevního dna posílí a budete je umět vědomě používat, tak si vylepšíte i svůj intimní život. I proto se mi tento koncept líbí.  Věřte mi, věnovat se svému pánevnímu dnu můžete kdekoli a kdykoli.

Pojďme rozžhavit své pánve. 🙂

Věřím, že si svoji cestu, jak se zbavit vaginální mykózy na vždy, najdete. Někdy to je běh na dlouhou trať, zvláště u žen s chronickými obtížemi. Jak jsem zmínila výše, vše má řešení.

 Zdroj:

Christiane Northrup – Od narození k prvnímu početí

Margit a Ruediger Dahlke – Nemoc jako řeč ženské duše

http://slunecnyzivot.cz/2016/02/protikvasinkova-dieta

Valerie Ann Worwood – Aromaterapie a éterické oleje

https://www.kosmetikahb.cz/cistenipleti/rakytnikove-mydlo/

 

Komentáře