Bolestivá menstruace – Dysmenorhea

Bolestivá menstruace

Je to nepřenositelná zkušenost – kdy s nástupem menstruace jsou bolesti v podbřišku tak nesnesitelné a limitující, nejlepší je zůstat v pelíšku a ani se nepohnout. V klidu a v teple, obluzená působením analgetik. Nebo to zkoušíte „jen“ s termoforem a vysíláte přání, aby bolesti již ustaly. Patrně vědomí, že v tom nejste sama a že bolestivá menstruace trápí každý měsíc spoustu žen, je pro vás slabou útěchou.  Věřte, existují možnosti, jak se s bolestivou menstruací rozloučit a ideálně na vždy.  Prvním krokem je rozhodnutí pro změnu a opuštění starých vzorců.  Například – Bolestivá menstruace je ženský úděl, s prvním porodem skončí.

To, že je menstruace bolestivá, skutečně není v pořádku. Mnohdy je bolestivá menstruace provázena i dalšími příznaky vyjádřenými s různou intenzitou – bolesti beder, stehen, nevolnost, průjem, někdy zácpa, zvracení, nadýmání, podrážděnost, depresivní nálady, stavy na omdlení, bolesti hlavy, napětí v prsou, aj.

U bolestivé menstruace je také dobré pomyslet, zda to je „jen“  bolestivá menstruace, či je bolest spojená s jinými gynekologickými onemocněními  – myomy, záněty, endometriózou či se jedná o mimoděložní těhotenství.

 

Mnoho z těchto žen s bolestivou menstruací má zvýšenou syntézu prostaglandinů v endometriu (sliznici děložní).  Zvýšené množství prostaglandinů vyvolává nekoordinovanou a zvýšenou činnost děložního svalu, což vede k ischemii dělohy a bolesti. Prostaglandiny spouští i zánětlivou reakci a potažmo bolesti spojené s menstruací. Bylo prokázáno, že u žen s bolestivou menstruací jsou prostaglandiny přítomny i v menstruační krvi. Tedy jsou nadbytku.  Toliko z odborných kuloárů.  Praktický význam rozumět podstatě menstruačních bolestí ve chvíli, kdy vám je ouvej je asi na…………..

Nabízí se otázka – co s tím? Jde to i jinak? Ano, jde. J Z mého pohledu i zkušenosti doporučuji komplexní přístup – úpravu jídelníčku a životního stylu, kondice pánevního dna, bylinky a aromaterapie, psychosomatika.  Tak se pojďme podívat na doporučení blíže.

Úprava jídelníčku

Trochu otřepané. J aspoň pár praktických tipů.

Důležitý je příjem vitaminů B6, C, železa, vápníku, hořčíku, antioxidantů, vit. E, omega 3 a 6 mastné kyseliny.

Kde je najít? V živé stravě J

Potraviny bohaté na vápník (mák, mandle), vysoký obsah antioxidantů (borůvky). Celozrnné pečivo – opravdu celozrnné, omega-3 mastné kyseliny (ryby, kvalitní rostlinné oleje).

Pijte dostatečné množství vody – přiměřeně, přiměřeně………..

Omezte kofein, alkohol a tabák, cukr a živočišné tuky. – ano, ano, jako správný lékař i nějaké zákazy. J

Osobně i v praxi se mi osvědčila pravidelná konzumace jedinečné funkční potraviny – ječmene a chlorelly Green Ways.  Z mého pohledu je jedním z pilířů na cestě k trvalému zdraví.

Zelené potraviny obsahují látky důležité ke zkrocení bolestivé menstruace – Ca, Mg, vit. B, C a E, omega-3 mastné kyseliny, antioxidanty. Nyní jsem pohled na zelené potraviny velmi zúžila. Trochu to napravím. J

Kvalitní zelené potraviny působí na naše tělo komplexně a látky v nich obsažené jsou jedinečná synergická kompozice, kterou vytvořila sama příroda.  

Více o tom, jakým přínosem pro naše těla a potažmo zdraví jsou, s radostí sdílím na svých přednáškách, v poradně při osobních či online konzultacích.

Teplo a kliíííd

Teplo do bolesti uleví. Jak se ohřát? Jen pár doporučení pro inspiraci.

Termofor to je klasika.  Nahřátý termofor položený na podbřišek nebo pod křížovou krajinou dokáže udělat hotové zázraky. Jsou i další možnosti, jak si ulevit. Skvělou volbou jsou pohankové nahřívací polštářky. Nebo domácí wellness – ženská bylinná napářka.

Relaxace je výtečnou průvodkyní pro ženy s menstruačními potížemi, protože vyvolává uvolnění, uklidňuje a ztišuje mysl. Relaxace vytváří stav mysli, který je léčivý a který zmírňuje nervozitu a úzkost, a tak ulevuje při menstruačních bolestech. Možná zjistíte, že relaxovat je přínosné kdykoli během dne i menstruačního cyklu. Dovolit si zastavit se a „jen“ tak být je velmi léčivé.  Vnímám, že je léčivé být během menstruace několik dní indisponována – a věnovat si volný čas. Vnímám menstruaci jako velký ženský rituál. Má zkušenost je taková, že pokud během menstruace nezvolním, nedám si dost času a péče pro sebe, pak následující menstruační cyklus jsem jako zabržděná, nedaří se mi rozjet a mám pocit, že jsem stále „jen“ v zahřívacím kole.

 

 

Bylinky

Doporučuji bylinné čaje s mírným spasmolytickým (křeče uvolňujícím) účinkem např. nať kontryhelu a řebříčku, na zmírnění psychických příznaků je třezalková nať, list a nať meduňky a kořen kozlíku. Preventivní pití bylinkových čajů, cca čtyři dny před předpokládaným začátkem menstruace.

Bylinky jsou v tuto chvíli pro mě marginální (okrajová) záležitost. Očarovala mě aromaterapie a k bylinkám a jejich blahodárnému působení na naše zdraví se teprve pozvolna dostávám, byť má babička byla bylinek znalá.

 

Aromaterapie

Aromaterapii vnímám jako voňavou cestu ke zdraví. Éterické oleje pohladí po těle i po duši. Baví mě pozorovat u žen změnu výrazu ve tváři, když si přivoní k esenciálnímu oleji.  V poradně míchám pro ženy směsi k zevnímu použití.

Éterické oleje vhodné při bolestivé menstruaci. Vhodné – já jsem z jejich působení na ženskou psychiku i tělo nadšená. Mnohdy se menstruační bolesti rychle se ženou, či žena s nimi,  rozloučí již během prvního menstruačního cyklu při pravidelném používání. Uvádím zde krátký seznam nejčastěji používaných éterických olejů při  bolestivé menstruaci. Seznam může být i delší a se zastoupením i jiných éterických olejů. To se mi na aromaterapii líbí –nepřeberné množství kombinací a možností využití éterických olejů.

Já nejčastěji vybírám z těchto esenciálních olejů: Heřmánek římský, cypřiš, geránium, levandule, muškátový oříšek, máta peprná, tymián linalol, šalvěj muškátová, kadidlo, růže OTTO, anýz

Nyní vám některé z nich více představím, seznamte se

Heřmánek římský – působí protikřečově, anesteticky, uklidňuje, uvolňuje,   pozitivní vliv na psychiku – deprese, nespavost, stres, tenze. Podporuje v uvolnění vzteku a nasrání. V mé poradně mám tohoto éterického oleje největší spotřebu, patří k mým oblíbeným. Vnímám, že vzteku a nasráni je v ženách v naší kotlině nakumulováno velmi mnoho – Heřmánek římský vnímám jako skvělého průvodce v uvolňování těchto emocí. Neb jak známo i emoční nastavení jde ruku v ruce s vnímáním a prožíváním bolestí.

Cypřiš – podporuje krevní i lymfatický oběh, čistí – podporuje odchod škodlivin z těla, pomáhá vyrovnat se se změnami, transformovat smutek – odcházení. Cypřiš s oblibou přidávám do směsí, kde je bolestivá menstruace spojována s otoky.  V tématech spojených se smrtí, umíráním, odcházením.

Geránium – vnímám jako ryze ženský olej. Jeho vůně ve mně vyvolává asosiaci tanečnice flamenga. Podporuje tok krve a lymfy, uvolňuje psychiku – antidepresivní, podporuje, aby se ženy uvolnily. Vyrovnává hormonální nerovnováhu.

Levandule- můj nejoblíbenější éterický olej. Pokud bych si měla vybrat jen jediný, pak tento. Její vůni ve mně evokuje představu babiččiny hřejivé náruče. Levandule  je na vše. J Působí mírně protikřečově, utěšuje a uklidňuje – působí antidepresivně, protistresově, uvolňuje napěti, relaxuje, podporuje dobré spaní.

Muškátový oříšek – tento éterický olej používám velice uvážlivě, zvláště pak u žen, které touží po miminku. Osvědčil se mi v synergické směsi pro tonizaci pánevního dna, podporuje krevní oběh, zlepšuje prokrvení, prohřívá, je vhodný při průjmech, může otupovat receptory bolesti – pomáhá tlumit bolest (působí analgeticky), protikřečový (spasmolytický), vyvolává menstruaci, afrodisiakální, CAVE! Ne v těhotenství, malé děti do 5-ti let, epilepsie, hypertenze

Růže OTTO –  růže je můj milovaný éterický olej pro jeho ženskost, patří ke královnám mezi éterickými oleji. Její jemná vůně otevírá srdce a zároveň nechává odplynout trápení a smutek. Hojí poranění, regeneruje pokožku, působí spasmolyticky, brzdí záněty, antidepresivní, proti úzkosti, slabosti a frigiditě,

Pro inspiraci synergická směs při bolestivé menstruaci:

Geránium 10 gtt

Heřmánek římský 10 gtt

Levandule 10 gtt

Přidat 30 ml rostlinného oleje. Smíchat. Synergickou směs používejte aspoň jednou denně, potírat podbřišek, boky, hýždě, kostrč – jen tam, kde je kryta kůži, ideálně alespoň jednou denně na vlhkou pokožku. Používat i během menstruace.

Pánevní dno

Pánevní dno tvoří funkční celek s hlubokým stabilizačním systémem těla a spolu s bránicí tvoří oporu bederní páteři. Pánevní dno je zodpovědné za udržení moči, podporuje naše ženské pánevní orgány a také prožívání sexuality. Je to taková pomyslná mistička ve které se schraňuje naše ženské prožívání i tajemství, radosti i bolesti. To, v jaké kondici naše pánevní dno je, a jak ho používáme má vliv i na naše ženské zdraví. Má zkušenost je taková, že stačí zavrtět pánví a i mnohé v životě ženy se dá do pohybu.

Dechem vše začíná. J jednoduché doporučení Renaty Sahani, které s radostí používám i sdílím – „Dýchej do kalhotek“.

Doporučuji ucelený koncept „práce“ s pánevním dnem Škola pánevního dna Renaty Sahani Skálové, pro tanečnice LOONA  dance  acadamy. Obojí je ucelený koncept, který „pracuje“ s pánevním dnem na více úrovních – fyzické, emoční i energetické.

 

Psychosomatika

Aneb, podívat se co je za tím. J Témata s bolestivou menstruací spojená. Jednoduchá otázka jak „svoji“ menstruaci nazýváte?  Menstruace, menses, měsíčky, lunárníčky, teta z Červeného Kostelce, mensky, čevená karta, červená řeka, své dny, rudý příval, mám to……. I to, jak o menstruaci mluvíte, vyjadřuje váš vztah k ní i k sobě, potažmo k „ženkým tématům“.

Doporučuji, přehrát si ve své mysli, ve svém těle, pocity a události spojené s vaší první menstruací – menarché. Jak jste se cítila? Podporovaná, přijímaná, výjimečně, opečovaná…… nebo to bylo úplně jinak? První menstruace, stejně jako první milování, či první porod je velká událost v životě ženy, důležitý mezník. A to, jak se žena v těchto zlomových okamžicích cítí, jak je vnímá, prožívá, má vliv na její další život, na kvalitu vztahů i její sebe-vědomí.

Vybavuji si okolnosti své první menstruace. Zjistila jsem to ráno, při odchodu do školy. Doma jsem byla „jen“ já a mí mladší sourozenci. Zavolala jsem mamce do práce, řekla jí, že asi už to mám. Mamka odvětila – „víš, kde jsou vložky?“….špitla jsem ano a více jsem s mamkou na toto téma nemluvily. Byla jsem připravená – vlastnila jsem knížku „Děvčátka na slovíčko“. Jako vášnivá čtenářka jsem měla knihu důkladně prostudovanou. Připravená – teoreticky. O emočním koktejlu, který se ve mně tehdy odehrával v tuto chvíli pomlčím. Vše si vybavuji, jako by to bylo dnes. Tak, toliko můj příběh – tedy v hrubých obrysech. Věřím, že i vy si vybavíte ten svůj den a dospělýma očima v něm dokážete číst.

 

 

 

Jaká témata jsou spojená s bolestivou menstruací?

Překvapivě to jsou témata spojená se ženstvím.

Někdy se jedná o společenské dědictví – ženy v rodině při předávají informaci „ženství – bolest“. Témata spojená s mateřstvím – nejsem dost dobrá, abych počala dítě. Jindy se sebe-vědomím, studem – jsem méněcenná, nečistá, špinavá, zamazaná od krve. Přijetí ženské role, soulad s ní – častěji je bolestivá menstruace u žen, které jsou výkonové, soutěživé, velmi sportovní. Bolestivá menstruace po porodu – může být schované neošetřená posttraumatická stresová porucha po porodu. Někdy je přítomna bolestivá menstruace u žen, které se „nenašly“ v mateřské roli, trápí se. Jindy tam mohou být schována i témata spojená se smrtí a umíráním.

Bolest vždy touží po pozornosti, péči, odpočinku. Ženy jsou „bolestí donuceny“ dát pozornost svému podbřišku, své radostnici  a opečovat ji. Důležité je pouštění, odpoutání, zbavení se starého. Naše ženskost má svůj rytmus – zrod, růst, zánik, odumírání. Jsme cyklické a to je třeba respektovat. Menstruaci vnímat jako období klidu ke své regeneraci a obracovat pozornost k sobě a do sebe.

Má zkušenost je taková že témata se rozbalují jako cibulička. Trvá, než se dostaneme k jádru. Je to proces, který nás učí trpělivosti a mnohdy testuje naše odhodlání jít dále. Věřím, že najdete cestu v souladu se sebou a rozloučíte se s bolestivou menstruací či  ona s vámi.

Zdroj:

M. a R. Dahlke – Nemoc jako řeč ženské duše

Ch. Northrupová – Od narození k prvnímu početí

M. Noe – Aromaterapie do kapsy

G. a P. Germann – Rostliny pro Aromaterapii

Valerie Ann Worwood – Voňavá lékárna, Aromaterapie a éterické oleje

 

Komentáře