Aromaterapie – voňavá cesta ke zdraví

Aromaterapie – voňavá cesta ke zdraví

Aromaterapie mě očarovala a stala se mojí láskou a nedílnou součástí mého života. Objevila jsem ji po narození syna. Měl velmi citlivou pokožku se sklonem k ekzémum a časté opruzeniny. Postupně jsem se stala expertkou na jejich léčbu pomocí léčivé síly bylin. Aromaterapie mi přináší velkou radost. Jsem očarována její mocí, pestrostí vůní a nepřebernými možnostmi kombinací a využití. Fascinují mě vůně a jejich vliv na psychiku. Mám pocit, že se s aromaterapií stále seznamuji. Hra s esenciálními oleji mě baví a obohacuje.  Chci vás seznámit  s tím, co je aromaterapie. Jak se esenciální oleje získavají a jak je bezpečně a mnohostranně využít. Seznámit vás se základními oleji, které by, dle mého názoru, měly tvořit základ každé lékárničky.

Aromaterapie patří k alternativním léčebným metodám, jejím základem jsou éterické oleje /též esenciální oleje – zkratka EO/ a další extrakty ze siličnatých rostlin. Nedílnou součástí jsou  rostlinné oleje jako nosiče EO a hydroláty (květové vody). Éterické oleje se získávají ze stromů, keřů, bylin, travin a květin. Např. kmínový olej ze semen kmínu. Myrha, kadidlo, benzoin se extrahují z pryskyřice stromu. Mandarinkový, cironový, limetový, bergamotový a grapefruitový olej se lisuje z kůry citrusových polodů. Borovicový olej se získává z jehličí a větviček borovice lesní.

Podle druhu rostliny se éterický olej (silice) ukládá ve speciálních olejových nebo pryskyřičných buňkách, žlázkách, které mají jednoduché nebo vícebuněčné váčky či droboučké nádržky. Pro každý rostlinný druh jsou charakteristické svým tvarem,uložení i množtvím stejně jako vůně.

Éterické oleje se z rostlin získávají různými způsoby. Nejběžnější způsob je parní destilace. Doba a teplota destilace mají značný vliv na kvalitu a složení éterického oleje. Dalšími způsoby jsou enfleurage (starý a drahý způsob získávání olejů, získává se tak např. EO z jasmínu), lisování ( pouze EO z oplodí citrusů),  pomocí CO2 v superkritickém stavu – nejčistší způsob získávání esenciálních olejů. Extrakce rozpouštědly – výsledný produkt je extrakt ne EO. Extrakty nejsou vhodné k terapeutickému použití.

Výroba  éterického oleje vyžaduje velké úsilí.  Většinou se byliny sbírají ručně za přesně definovaných podmínek. Liší se i množství potřebného materiálu. Například na jeden mililitr růžového oleje je třeba šedesáti tisíc růžových květů. Tyto specifické podmínky se promítají i do  ceny esenciálních olejů.

Éterický olej je pestrá směsice různých molekul. Obsahují v průměru sto složek, především terpeny, alkoholy, estery, aldehydy, ketony a fenoly.  Každá chemická látka je aktivní a metabolizována ve specifických orgánech. Vylučování – močí, stolicí, potem a vydechováním.

Éterické oleje přes pokožku a sliznice pronikají do krevního řečiště a při inhalaci rychle ovlivní CNS a limbický systém. Esenciální oleje mají prokazatelný účinek na krevní oběh, to podpooruje i výkonnost imunitního systému. Zlepšují okysličení a vyživování tkání a zároveň napomáhají účinnému vylučování  zplodin buněčného metabolismu.

Éterické oleje krásně voní a navozují libé pocity. To je jen část ze spektra jejich působení. Jsou to složité sloučeniny a jsou velmi účinné. Působí na psychický, emoční i fyzický stav. Je to koncentrovaná síla rostlin a je třeba s nimi pracovat jako s esencemi – tj. po kapkách a rozpustit je v nosiči.

Esenciální oleje jsou vysoce těkavé látky, které se vlivem kyslíku, tepla a světla znehodnocují. Z toho důvody je i důležité skladování. Vhodné jsou tmavé skleněné lahvičky s těsnícím uzávěrem. Ideální je skladovat na suchem, chladném a temném místě. Zvláště, pokud EO delší čas nepoužíváte. Ukládat mimo dosah dětí a zvířecích miláčků. Požití 5 ml éterického oleje může být smrtelná dávka.

Pro bezpečné použit je vhodné znát i EO, které nejsou vhodné v těhotenství, zvláště v prvním trimestru.  Je to poměrně dlouhý výčet. Jsou to – anýz, badyán, bříza, cedr, citronela, cypřiš, estragon, fenykl, ho-sho, hřebíček, jalovec, jasmín, kafr, kopr, lavandin, majoránka, mrkev, myrha, oregano, pelyňky, petržel, routa, rozmarýn, řebříček, skořice, šalvěj, tůje, vratič, yzop. Dá se říci, že příroda nás dobře vybavila. Doporučuji poslouchat své tělo a pokud vám EO nevoní, pak ho nepoužívat. U dětí do 2 let věku lze zjednodušeně říci, že je vhodné se vyvarovat stejným EO jako v těhotenství.

Některé EO mohou způsobit fototoxicitu. To znamená, že na pokožce, kde byly aplikovány a po kontaktu se slunečními paprsky se může objevit toxoalergický exantém. Týká se to především EO lisovaných z citrusů, zejména bergamot, dále třezalka, kmín římský, aksamitník.

Pro správný terapeutický účinek je třeba používat pouze čisté éterické oleje. Jednoduchým testem kvality éterického oleje je test se savým papírem. Kapka čistého EO se vsákne do savého papíru, poté se vypaří a rozptýlí a především nezanechá mastnou skvrnu. Mastnou skvrnu zanechávají rostlinné oleje. Dalším vodítkem je cena. Čistě přírodní oleje hledejte spíše v prodejnách zaměřených na zdravý životní styl nebo přímo u dovozců či výrobců.

Způsoby aplikace a dávkování EO

Charakteristickou vlastností  éterických olejů je nerozpustnost ve vodě. Dobře se mísí s rostlinnými oleji, smetanou, medem, solí, neutrálním mýdlem, hydrofilním olejem a alkoholem.

1. Aromaterapeutická masáž – je třeba vhodně „naředit“ – nejčastěji se jako nosič využívá rostlinný olej / např. mandlový, z pšeničních klíčků, slunečnicový,  aj./. Doporučené dávkování, či ředění. U dětí do 6 let věku se doporučuje 0,5 % – tj. cca 7 kapek EO do 50 ml rostlinného oleje. U těhotných a dětí vě věku 6 – 12 let doporučené ředění 1,5 % – to odpovídá 22 kapkách do 5O ml nosného oleje. U dospělých se doporučuje koncentrace 2,5 – 3 %, což odpovídá  37 – 45 kapkám EO do 50 ml rostlinného oleje.

2. Koupele – vzhledem k nerozpustnosti EO i zde je třeba využití nosiče. Vhodným nosným mediem v tomto případě je rostlinný olej, smetana ( jako Kleopatra), či med. Stačí jedna lžíce, přidat patřičné množství EO a dát do vany. Opatrně při vstupu a vylézání z vany – vana klouže. Teplota vody se doporučuje 37 – 40 °C, délka koupele 15 – 30 minut. I zde platí bezpečné ředění – na plnou vanu 8 – 15 kapek éterického oleje. Na částečnou 5 – 8 kapek EO do litru vody. Nedoporučují se koupele u dětí mladší 2 let věku.

3. Obklady – i zde je několik možností, jak postupovat. Například u zánětu prsu je vhodný nosič plnotučný tvaroh ( je nutná přitomnost tuku), nebo po úrazech na kostky ledu zabalené v látce z přírodního materiálu. Další možností je vytvořit si „lázeň“ ve které namáčíme kusy gázy a přikládáme na postižené místo – v tomto případě následující postup 5 kapek EO smíchat s 1 lžící rostlinného oleje, nalít do misky s vodou.

4. Kloktání a inhalace – Pro kloktání následující postup: 1 – 3 kapky vyhodného EO ( např. Tee – Tree) do sklenice teplé vody, promíchat a kloktat. Ne polykat.  Parní inhalace je výborná metoda aplikace. Není vhodná pro astmatiky. Je zvláště účinná při léčbě obtíží dýchacího ústrojí – nachlazení, kašel, záněty dutin. Uleví při napětí a bolestech hlavy. Inhalace – do nádoby přidat 600 ml horké vody a kápnout 2 – 3 kapky vhodného EO ( k uvolnění dýchacích cest – Eukalyptus globulus), promíchat. Přes hlavu osušku či velký ručnik a inhalovat cca 5 minut.  Jednoduchy způsob inhalce je  nakapat 5 – 8 kapek EO na kapesník či papírový ubrousek a čtyřmi hlubokými nádechy vpravíte molekuly EO do dýchacích cest. Je to náhradní řešení, pokud ležíte v posteli, cestujete nebo jste v zaměstnání. Např. při dlouhé cestě autem, jako vzpruha při únavě je vhodný EO z máty. Inhalace se nedoporučují u dětí mladších 3 let.

5. Aromatické masti – k dennímu ošetření pleti i k ošetření postižených míst. Neutrální krémové, gelové či masťové základy – samovýroba nebo zakoupit. Já nakupuji u Nobilis Tilia, mají v nabídce i obaly. Doporučený poměr je cca 5 – 15 kapek EO do 50 g základu. Takto si vyrábím Levandulku, mast s levandulí k podpoře hojení (oděrky, spáleniny, štípance). Přídávám ještě pár kapek séra z Aloe vera. Toto „mazání“ je v naší domácnosti velice oblíbené a nalezlo široké uplatnění.

6. Difuzery, aromalampy, mlhové lampy a rozprašovače – doporučené množství je 5 – 8 kapek do aromalampy. Další možností je 5 kapek EO do zvlhčovače vzduchu nebo do misky s teplou vodou na radiátoru. V obodobí epidemií respiračních onemocnění je k „desinfekci“ vhodná kombinace – borovice, rozmarýna ( rozmarýna působí jako „Savo“ – rozpouští bb. stěnu bakterií).  Vyrábím si směs do rozprašovače ( např. k odpuzování hmyzu i vší – dávám tyto EO: máta, eukalyptus, hřebíček, levandule, tymián). Základní poměr surovin – lahvička s rozprašovačem o objemu cca 250 ml do poloviny naplnit isopropylalkoholem (zakupuji v lékárně) a přidat EO v poměru cca 20 kapek éterického oleje na 25 ml isopropylalkoholu a dolít destilovanou vodou.

7. Pálení kadidel – vykuřování. Je to velmi starý způsob užití. Teplota pří pálení kadidel je vysoká. Způsob užití – je vhodné využít kadidelnici ( jsou různé typy – s nutností použití soli či písku i bez), uhelná tableta – tu zpálíme a encháme rozžhavit a potom přidat kadidlo či směsy k vykuřování a nechat vykuřovat. Svůj příbytek takto pravidelně ošetřuji.

8. Vnitřní užití – EO jsou v ČR schváleny pouze pro kosmetické účely a ne pro potravinářské užití, z toho důvodu se u nás nedoporučuje vnitřní užívání EO. Nevhodné požití může způsobit podráždění sliznic a poškození orgánů.

Pro začátek doporučuji využívat cca 8 základních éterických olejů. Naučit se je bezpečně používat a postupě přídávat další. Já sama zvolila jiný postup – intuitivně jsem si nakupovala další a další éterické oleje, které jsem zkoumala a učila se používat. Byla to cesta pokusů a omylů. Někdy i nezdařených experimentů.

 

Levandule –  Lavandula angustifolia

Je to má královna mezi éterickými oleji, která si mě získala nejen svojí vůní, ale také širokou možností využití. Její vůně na mě působí konejšivě jako babiččina teplá náruč. Levandule zastane mnoho důležitých úkolů a je radost ji používat. Pokud bych měla mít doma pouze jeden jediný éterický olej – byla by to levandule, pro její vůni a široké uplatnění včetně ošetření spálenin a opařenin. Levandulový olej je přírodní antibiotikum, antiseptikum, antidepresivum a sedativum. Působí detoxikačně a podporuje imunitní systém. Zabraňuje tvoření jizevnaté tkáně a podporuje proces hojení ran (i na hmyzí štípance, škrábance, spálení od sluníčka). Je vhodný na menstruační obtíže – křeče, PMS. Levandule zmírňuje klinický šok  svými tonizačními a astidepresivními účinky pomáhá zvládat psychologický šok při zranění. Působí proti bolesti hlavy a podporuje dobré spaní. Levandule je skvělý repelent – tradičně proti molům a komárům. Éterický olej z  levandule má celou řadu dalších vlastností, které jej činí nepostradatelným. Je to bezpečný éterický olej – lze použít na pokožku i neředěný.

Čajovník – tea tree

Jeho vůně je velmi zemitá. Má vysoké antiseptické účinky a přesto není toxický. Má pozoruhodné protibakteriální, protivirové a protiplísňové účinky. Jeho působení na psychické úrovni – pomáhá překlenout osudové tragické okamžiky, výrazně uzemňuje a tím přináší osvobození mysli, zmenšuje chuť k jídlu, stabilizuje v kořenech, posiluje sebejistotu. Používá se při kvasinkových (kandidozy) a jiných infekcí, při lišeji, spálení na slunci, akné, dermatomykoze, bolesti zubů a či hnisavých zánětech. Mám velmi dobrou při léčbě onychomykozy ( plíseň na nehtech) – kapat neředěný aspoň 2x denně na postižený nehet. Využívám ho do synergických směsí na čištění vzduchu, repelentů.

Geránium – Pelargonium graveolens

Geránium – jeho vůně ve mě evokuje představu španělky tančící tango. Záskává se z vonných listů drobnokvětého druhu Pelargonium graveolens. Výborně působí na emoce, hojí emoční rány. Má antidepresivní účinky. Funguje jako nerovové tonikum i jako sedativum. Osvobozuje smysly, prohlubuje city a dojmy. Podporuje spontánnost, radost a potěšení. Geránium hojí omrzliny a při použití v kosmetice dodává pleti zářivý lesk. Hlavní použití je jako „ženský olej“. Tvoří zásadní složku při léčbě endometriosy, velmi účinně působí při klimakterických obtížích, na menstruační obtíže, PMS. Údajně pomáhá při léčbě rakoviny dělohy a prsu. Své uplatnění našlo při léčbě neplodnosti. Díky úžasné květinové vůni se příjemně používá, ať už samostatně nebo jako součást synergických směsí.

Eukalyptus (blahovičník), Eucalyptus radiata

Eucalyptový olej je všestranny a užitečný. Ovlivňuje dechové centrum v CNS, otevírá hrudník. Podporuje koncentraci. Duševně a emocionálně uvolńuje. Usnadňuje chápání nového. Navozuje vnitřní vyrovnanost a klid. Pociluje vědomí volnosti a otevřenosti. V létě ochlazuje a v zimě zahřívá tělo. Má protizánětlivé, antiseptické, antibiotické, diuretické, analgetické a dezodorační účinky. Působí i proti virům. Nejvíce je znám při respiračních onemocněních – kašel, rýma. Stejně efektivně působí při zánětu močového měchýřě, kandidóze, cukrovce a spálení od slunce. Působí jako odpuzovač hmyzu.

Rozmarýn – Rosmarinus officinalis

Je silice zdravého ega a soustředění. Dodává vitalitu a individualitu. Napomáhá koncentraci, posiluje paměť. Pomáhá obnovit nadšení. Dává pocit psychické jasnoti a napomáhá myšlenkovým procesům. Silně stimuluje a harmonizuje. Proto je tento EO vhodný nejen do ranní koupele a na ošetření všech svalových obtíží, ale i do koupele po dlouhém a únavném dni. Antiseptický EO z rozmarýnu je vhodný na namožené svaly. Další uplatnění má při artritidě, revmatismu, depresi, únavě, potížích s pamětí, migreně, bolestech hlavy, kašli, chřipce a cukrovce. Své využití nalezl i v kosmetice – péče o vlasy, proti akné a celulitidě.

Tymián – Thymus vulgaris ct linalol

Jeho vůně ve mě asociuje otcovské vedení, silný moudrý otcovský přístup. Zmírňuje hněv, zjemňuje mysl. Své uplatnění nalezne tam, kde chybí jistota a odvaha. Je to neurotonikum a stimulans psychiky. Posiluje při stresu a únavě. Při pesimismu a pochybování o sobě dodá sebedůvěru. Při apatii a strachu dodává odvahu a vůli. Tymián má výrazné protivirové, antibiotické, antiseptické a diuretické vlastnosti a měl by být používán s rozvahou. Při virosách je vynikající do aromalampy. Používá se při léčbě dávivého kašle, bradavic, revmatismu, neuralgie, únavy a akné.  Vhodný do směsí na genitourinální infekce. Je skvělý pomocník při léčbě chronických ran a je účinný i při léčbě ran, ke je přítomen MRSA. Posiluje imunitu. Odpuzuje všemožné druhy parazitů a hmyz / i vši/.

Citron – Citrus limon

Jeho vůně je výrazná, přímočará, svěží a rychlejší. Je to osvěžující nervový stimulant. Čistí ducha, bystří intuici, redukuje duševní přehlcenost. Zvyšuje soustředění, pozvedá intelekt. Dodává sílu ke změně návyků. Pro toho, kdo stagneje je rychlá vzpruha. Podporuje odolnost. Pro svůj účinek antiseptický a antibakteriální se hodí do směsí na řadu různých obtíží – bradavice, bolesti hlavy, tenzní bolesti hlavy. působí tonizačně na lymfytický systém a stimulačně na zažívání. pomáhá pří hubnutí, odstaňuje celulitidu a odaluje vrásky.

Hřebíček – Syzygium aromaticum

Prohřívá, dodává vitalitu. Oživuje a povznáší, přináší chuť a vizi do života. Stimuluje CNS. Své uplatnění najde při nervovém vypětí a celkové nervové slabosti. Hřebíčková olej je antibakteriální, antiseptický a analgetický, vhodný pro prevenci nemocí a infekcí. Je to rychlý léka na bolest zubů, stejně účinně zabírá na zažívací a svalové obtíže. Tento účinný olej se používal ke sterilizaci lékařských nástrojů.

A nyní už jen začít. Zkoušet, testovat, experimentovat. Je to hra, které nabízí bezpočet možností a variací. Přeji radost a prospěch z léčivé moci éterických olejů vám i vašim blízkým.

 

Použitá literatura:

Marie Noe – Aromaterapie do kapsy

Valerie Ann Worwood – Aromaterapie a étereické oleje, podrobně a prakticky

 

 

 

 

 

 

Komentáře